Black Sea Arts Festival 2018

“FĂRĂ GRANIȚE – DOAR ARTĂ”

BLACK SEA ARTS FESTIVAL este primul eveniment care aduce sub aceeași umbrelă artiști din România, Bulgaria, Turcia, Armenia, Azerbaijan, Georgia, Rusia, Ucraina, Moldova. Prin muzică, pictură, film, teatru, arhitectură, animație, media, fotografie, literatură și performance ne propunem să facem cunoscută cultura fiecărei țări prezentate în festival și să demonstrăm cât de asemănătoare sunt.

Singura cale de aplanare a divergențelor interumane și interetnice dintre acestea, fără lezarea libertăților și a drepturilor este să ne apropiem unii de alții prin cultură. Să deschidem ochii și să ne cunoaștem vecinii, să înțelegem cât de asemănători suntem.

Deschiderea oficială  a festivalului va avea loc pe 11 octombrie, de la ora 17:00, la Industria Bumbacului (Splaiul Unirii nr. 160), prin vernisajul a două expoziții din spațiu: expoziția de pictură-obiect a lui Ramon Sadîc și expoziția de fotografie a lui Cristi Hâncu, care va avea loc la TOT și prin proiecția documentarului foto / video Black Sea Diaries de la La Firul Ierbii. Intrarea este liberă.

baner-728x90-rosu.gif

Joi, 11 0ctombrie

17:00 – 19:30

Deschiderea festivalului

 La Firul Ierbii

TOT

20:00 – 22:00

 Proiecție film cu invitat / Roșul (Chervonyy) / 120′ /-r. Zaza Buadze, UA, 2017 / Bio, Istoric, Dramă

DESCHIS Gastrobar

VINERI, 12 octombrie

10:00 – 17:00

Workshop artă performativă cu Vera Iona Papadopoulou / GR, UA, RU

TOT

10:00 – 20:00

Expoziții // Ramon Sadîc  // Cristi Hancu // Liliia Liutko // Black Sea Diaries 

TOT & La Firul Ierbii 

18:00 – 20:00

 Workshop decorațiuni pentru casă by Muna Bloom / RO

TOT

Workshop (copii) / Poveste și mișcare în desene animate cu Dimitar Velev / BG

TOT

18:30 – 20:10

Proiecție film cu invitat / The Abode /100’/- r. Lusine Sargsyan, AM, 2017 / Dramă
Invitat: Lusine Sargsyan, regizor

 La Firul Ierbii 

20:30 – 22:10

Proiecție film / Gloria (Slava) /100’/-r. Krisna Grozeva, Petar Valchanov, BG,
2016 / Dramă

DESCHIS Gastrobar

SÂMBĂTA, 13 octombrie

10:00 – 20:00

Expoziții // Ramon Sadîc  // Cristi Hancu // Liliia Liutko // Black Sea Diaries 

TOT & La Firul Ierbii 

14:00 – 20:00

Inaugurarea Proiectului BăbăReasa realizat de SomeDesign și vizitarea căsuțelor/ RO

Industria Bumbacului

Workshop (copii) / ADVU (Asociația pentru Dialog și Valori Universale) / RO, TR

  • Caligrafie otomană

  • Ebru – pictură pe apă

  • Tatuaje cu Henna

 Nod Makerspace 

Ziua porților deschise /  Ochelari din lemn cu Twigs & Bark / RO

 Nod Makerspace 

14:30 – 20:00

Prezentarea carții 4D, Alice în Țara Minunilor / UA

Industria Bumbacului

Proiecție film documentar / Lifelong Mission / 60’/ – r. Fariz Ahmadov / AZ / documentar
Invitat: Fariz Ahmadov, regizor

La Firul Ierbii

15:30 -16:50

Proiecție film/Our new president/77’/- r. Maxim Pozdorovkin/ US, RU, 2018

La Firul Ierbii

17:00 – 19:00

Dezbatere ”Conviețuirea artei cu propaganda”/ RO, GE, MD

La Firul Ierbii

19:00 – 20:40

Proiecție reportaje politice

La Firul Ierbii

20:00 – 22:00

Proiecție film / Sideway (Yol kenari) /120’/ – r. Tayfun Pirselimoğlu, TR, GR, 2018/ Dramă, Thriller

DESCHIS Gastrobar

21:00 – 22:30

Proiecție film documentar / Hybrid Warfare / 90′ / – r. Toma Chagelishvili, GR, 2018/ Documentar

La Firul Ierbii

DUMINICA, 14 octombrie

10:00 – 20:00

Expoziții // Ramon Sadîc  // Cristi Hancu // Liliia Liutko // Black Sea Diaries 

TOT & La Firul Ierbii 

14:00 – 20:00

BăbăReasa realizat de SomeDesign  – vizitarea căsuțelor / RO

Industria Bumbacului

Prezentarea carții 4D, Alice în Țara Minunilor / UA

Industria Bumbacului

Workshop (copii) / ADVU (Asociația pentru Dialog și Valori Universale) / RO, TR

  • Caligrafie otomană

  • Ebru – pictură pe apă

  • Tatuaje cu Henna

 Nod Makerspace 

 Workshop stop motion animation pentru copii cu Skeptic Dog / RO

 Nod Makerspace 

Ziua porților deschise  /  Ochelari din lemn cu Twigs & Bark / RO

 Nod Makerspace 

15:00 – 18:00

Spectacol Long Duration Performance cu Vera Iona Papadopoulou / GR, UA, RU, RO

 TOT 

16:00 – 18:00

Q&A jurnalista Sabina Fati / RO

 Nod Makerspace 

18:30 – 19:00

Teatru experimental / Serie de performance-uri /ADO Theatre – Collective / AZ

  • “HAMAM” – performance scurt

  • “10 sm” – performance scurt

  • “Cleaner’lar” – performance spontan

 TOT 

19:00 – 21:00

Spectacol teatru / Cabina de machiaj / 120′ / RO

DESCHIS Gastrobar

21:00 – 23:00

Concert Caritabil

  • Al’iikhwa Ra / RO

  • Marius Copel / RO

  • Murder time / UA, AT

  • BLN / RO

 TOT